Pstruh obecný

Pstruh kuchaný

Společnost FISH MARKET a.s. prodává pstruha duhového. V tomto článku jsou k dispozici obecné informace o této lososovité rybě.

Co ještě nevíte o pstruzích

Víte, že běžný pstruh stráví 80% času během dne pouze příjmem potravy? Pstruh patří mezi 5 nejzdravějších sladkovodních ryb vhodných ke konzumaci. Pstruh je jedna z nejoblíbenějších ryb, receptů na jeho přípravu bychom našli nepočítaně. V tomto článku vás seznámíme s druhy pstruha, vysvětlíme, co je pstruh lososovitý a dozvíte se spoustu praktických rad a tipů.

Jak připravit pstruha

Návodů, jak připravit pstruha najdete nepočítaně. Můžete ho připravit na pánvi, v hrnci na sporáku, v troubě, na grilu. Můžete ho dokonce i naložit. Množností je spousta.

Pstruh bez kostí – filet

Pokud nemáte rádi přebírání kostí při konzumaci ryb, není problém pořídit v našich prodejnách ryb filet ze pstruha.
Nicméně při pečení nebo grilování pstruha je odstranění velkých kostí a páteře poměrně snadné. Samotné maso pstruha oproti ostatním sladkovodním rybám neobsahuje tolik malých kostí. I to je důvod, proč je pstruh v restauracích oblíbenou položkou jídelníčku.

Zdravá výživa a pstruh

Veškeré ryby jsou vhodnou součástí zdravého jídelníčku díky obsahu omega 3 mastných kyselin. Pstruzi navíc obsahují i zajímavé hodnoty fosforu, selenu a vitamínů skupiny B. Fosfor přirozeně získaný stravou napomáhá vstřebávání vápníku, což je dobré pro naše kosti. Selen je důležitý pro náš imunitní systém, přirozenou detoxikaci organismu a správnou funkci štítné žlázy. Omega 3 mastné kyseliny chrání náš kardiovaskulární systém a působí protizánětlivě.

Proč tedy jíst pstruha? Jeho maso představuje zdroj vitaminu B12, vitaminu D a A. Nutriční hodnota pstruha: 100 g této výborné ryby má jen 570 kJ, obsahuje 20,9 g bílkoviny, 5,4 g tuku a 0,99 g omega-3 mastných kyselin.

Největší a nejstarší pstruh

Největší rekordman mezi pstruhy pochází z jezera Jewel v Kanadě. Rekordní váha byla 23,6 kg. Pstruzi z českých řek a potoků nejsou taková těžká váha, jejich průměrná váha je 0,3 kg. Největší pstruh obecný na našem území měl míru 85 cm a váhu přes sedm kilo (1974). Nejstarší pstruh, který je u nás znám, se dožil 11-ti let. Běžně se pstruzi dožívají 3-5 let.

Není pstruh jako pstruh

Pstruh je český rodový název pro několik druhů lososovitých ryb rodů Salmo a Oncorhynchus. V ČR žijí: pstruh jezerní, pstruh potoční, pstruh americký duhový a pstruh mořský.

Pstruh obecný

Pstruh obecný je nejznámějším druhem pstruha. Znají ho dokonce i ti, kdo se s ním v životě nesetkali. Je to zřejmě tím, že výskyt pstruha je symbolem čisté potoční vody a nedotčenosti přírody. Pstruh obecný obývá různé typy vod v celé Evropě a vytváří celou řadu forem a velikostí, které se liší vzhledem i zbarvením.

Pstruh duhový

Výskyt pstruha duhového je nejčastější v rychle proudících tocích. Některé druhy však žijí i v moři. Pstruh duhový se v současnosti rozšířil, zejména díky kvalitnímu masu a jeho rozsáhlému využití v potravinářští a gastronomii. Původně pochází z vodních toků řek a potoků na pobřeží Severní Ameriky. V Evropě se chová od konce 19. století (v Čechách od roku 1888). Pstruh duhový patří k nejvýznamnějším uměle chovaným rybám, protože mu nevadí vyšší teplota vody ani umělá krmiva, potřebuje jen dostatek kyslíku. Z těchto důvodů je pstruh duhový také v nabídce společnosti FISH MARKET a.s.

Pstruh jezerní

Pstruh obecný jezerní je rozšířen ve všech částech Evropy. Vyskytuje se v chladných horských a podhorských jezerech a v údolních nádržích. Tření pstruha jezerního probíhá v přítocích jezer a nádrží. Jeho zbarvení je stříbřité s menším počtem teček černé barvy. U nás se pstruzi jezerní vyskytují jen ojediněle. Občas se na některé údolní nádrži uloví exemplář pstruha jezerního, ale stabilní populace u nás nenajdeme. Větší je výskyt v údolních nádržích na Slovensku, kde jsou jezerní pstruzi běžnější např. přehrada Liptovská Mara. Častý je výskyt pstruha jezerního ve skandinávských jezerech.

Pstruh potoční

Pstruh obecný potoční je rozšířen prakticky v celé Evropě. V Česku se vyskytuje ve středních a horních úsecích potoků a řek, v horských potocích. Důležitá pro výskyt pstruha potočního je především teplota vody, její čistota a dostatečný obsah kyslíku. Pstruha potočního najdeme i v úsecích řek pod přehradními nádržemi, kde je vhodné prostředí pro jeho výskyt. Pstruh potoční má typicky žluté zbarvení s černými a červenými tečkami.

Pstruh mořský

Pstruh obecný mořský je dravá lososovitá ryba. Jde o migrující formu pstruha obecného se stříbřitým zbarvením. Obdobně jako losos obecný, odplouvá ve věku dvou až tří let do moře. Do řek se vrací před rozmnožováním. Od lososa obecného se liší hlavně ostře zakončenou ocasní ploutví.

Pstruh lososovitý

Označení pstruh lososovitý, s nímž se můžete stále častěji setkat v našich obchodech a u obchodníků s rybami, je podle některých rybářů a odborníků matení zákazníků. Pstruh lososovitý totiž jako druh ryby neexistuje.
V praxi se jedná o obchodní název pstruha duhového, který je krmen přírodním krmivem s obsahem barviva, díky němuž získává atraktivní narůžovělé zbarvení masa, které je podobné barvě masa lososa. Tuto barvu však může získat i ve volné přírodě – pojídáním blešivců, kteří obsahují také červené barvivo. Pstruh lososovitý je vlastně obarvený pstruh. V obchodech je obvykle dražší než obyčejný pstruh se standardní barvou masa.

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Pstruh obecný - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentář

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Aktuality

Celoroční prodej třeboňských ryb v Praze

FISHMARKET jako výhradní prodejce ryb společnosti Rybářství Třeboň provozuje celoročně prodejnu živých ryb v Praze na Sádkách Lahovice.

8.2.2024 12:32 / Aktuality

Seznam certifikovaných prodejců

Stánkový prodej třeboňského kapra na vánoce 2023 u certifikovaných prodejců.

12.12.2023 13:14 / Aktuality

Vánoční prodej ryb

Prodejní doba sádek a prodejních míst vánočních kaprů skupiny Rybářství Třeboň.

12.12.2023 12:29 / Aktuality

Vánoční prodejní doba - Sádky Praha Lahovice

Informace o předvánoční prodejní době vánočních kaprů na sádkách Lahovice..

11.12.2023 13:09 / Aktuality
Třeboňský kapr

Chráněné zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007, je určeno pro produkty, jejichž kvalita se váže k místu původu chráněného potravinářského produktu.

Třeboňský kapr

Naše výrobky

Výrobky - FISH MARKET a.s.
Chlazené ryby

Čerstvé chlazené ryby z jihočeských rybníků.

Výrobky - FISH MARKET a.s.
Mražené ryby

Mražené rybí výrobky zajišťují celoroční dostupnost některých ryb.

Výrobky - FISH MARKET a.s.
Podkovy

Klasické porcování ryb na podkovy.

Výrobky - FISH MARKET a.s.
Filet

Filet je určen k rychlé přípravě jídel. Vhodný je i ke grilování.

Velkoobchodní prodej živých ryb

Doporučujeme